Főoldal > 2016/2017. tanév > Kommunikáció szóban és írásban I.A kommunikáció elmélete és gyakorlata, verbális, nonverbális kommun

Tantárgy kódja

MAB1040L

Tantárgy neve

Kommunikáció szóban és írásban I.A kommunikáció elmélete és gyakorlata, verbális, nonverbális kommun

Tantárgy angol neve

Written and oral communication I.Communication Theory and Practice

Kredit

2

Félévi követelmény

Gyakorlati jegy

Heti óraszám

0 + 2
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

3

Cél

A tantárgy célja, hogy a hallgatók a Kommunikáció alapozó ismereteket adó stúdiumra építve és azt tovább mélyítve ismerjék meg a szóbeli kommunikáció legfontosabb területeit, jellemzőit, ezen ismeretek birtokában képesek legyenek szóban árnyaltan, választékosan, a kommunikációs helyzeteknek megfelelően megnyilatkozni.

Tartalom

A kommunikáció fogalma, a verbális és nem verbális kommunikáció technikai alapjai; a nem verbális jelek: paralingvisztikai jelzések, vokális jelek, tekintet, mimika, mozgásos kommunikáció – gesztus, testtartás, térközszabályozás kinezika, emblémák, kronémika. A verbális kommunikáció technikai alapjai: a helyesejtés; a légzés, a beszédlégzés, a hangindítás, a beszédhangok; a beszélőszervek és működésük; a beszédhangok észlelése, beszédpercepció; a magánhangzók és mássalhangzók helyes ejtése a hangkapcsolatok kiejtése, a nyelvjárási kiejtés; a beszédhibák. A szupraszegmentális tényezők: hangsúly, hanglejtés (hangfekvés, hangköz, hangmenet), beszédszünet, hezitáció, junktúra, beszédiram; egyéb paralingvisztikai jelzések. A beszédstílus a szónoki és a tanári beszéd.

Tantárgyfelelős intézet kódja

NYI

Tantárgyfelelős oktató

Tukacsné dr. Károlyi Margit