Főoldal > 2016/2017. tanév > Kommunikációs ismeretek

Tantárgy kódja

FKF1101

Tantárgy neve

Kommunikációs ismeretek

Tantárgy angol neve

Communication studies

Kredit

3

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

1 + 2
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

1

Cél

A tantárgy célja, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek a kommunikáció folyamatkategóriáiba. A hallgatók megtanulják, hogyan kell érvényesíteni a tárgyalási megállapodásokat és a meggyőző kommunikáció eszközrendszerével képesek lesznek kompromisszum és konfliktuskezelésre. A tantárgy keretein belül a hallgatók megismerik az érveléstechnika eszközrendszerét az egyoldalú vagy kétoldalú- illetve az emocionális vagy racionális érvelés technikáit. Az előadások és a gyakorlatok alkalmával a hallgatók elsajátítják a társadalmi szintű kommunikáció alapelveit. Megismerik a média természetét, a szakmai partnerekkel való együttműködés lehetőségét, a sajtótájékoztató szervezését, a sajtóközlemény írását, az üzleti kapcsolatok építését. A hallgatók betekintést nyernek a közéleti kommunikáció marketingjébe: a kommunikációs stratégia és az üzleti levelezés elkészítésébe. Az előadások alkalmával a hallgatók megismerik a szakmacsoport szerinti felsőoktatási szakképzés szakmai kommunikációját, a gyakorlatok alkalmával pedig annak szakszerű alkalmazását. A tantárgy lehallgatása és a gyakorlatok elvégzése után a hallgatók képesek lesznek az érveléstechnika eszközrendszerével önálló tárgyalási formákat megtervezni, megszervezni és a tárgyalási folyamatban részt venni. Az adott szakmacsoport keretein belül – az időtervezés és információátadás technikáit betartva – a társadalmi, a közéleti és az üzleti kommunikáció nyilvános és szakmai formáit alkalmazni.

Cél angol

Students will acquire critical and analytical skills in understanding and interpreting interpersonal communication in different contexts. Students will also gain competence in applying theories to communicative events.

Tartalom

A kommunikáció típusai, funkciói, szintjei. A kommunikációkutatás irányzatai. A kommunikáció 7 elméleti alapmodellje. A verbális kommunikáció. A non-verbális kommunikáció. A tárgyalás alapjai. Az érveléstechnika eszközrendszere. Az asszertív kommunikáció. A média természete. A marketingkommunikáció alapjai. A médiakommunikáció eszközrendszere.

Tartalom angol

The lectures give an overview of the basic terminology and knowledge of this field of study, and take a closer look at the different levels of communication. Thus, starting off from within the individual and proceeding on up to the contexts of culture and society, and even beyond, we will scrutinize the levels of intra- and interpersonal communication, group and organisational communication, social communication and intercultural communication.

Számonkérés

 kollokvium – zárthelyi dolgozat

Számonkérés angol

Examination Assessment: end-term test

Irodalom

lméleti alapismeretek. BKF, Bp., 2010. Hofmeister-Tóth Ágnes – Mitev Ariel Zoltán: Üzleti kommunikáció és tárgyalástechnika. Akadémiai Kiadó, Bp,. 2010. Németh Erzsébet: Közszereplés. Osiris Kiadó, Bp., 2006. Szabó Katalin: Kommunikáció felsőfokon. Kossuth Kiadó, Bp. 2009.

Irodalom angol

lméleti alapismeretek. BKF, Bp., 2010. Hofmeister-Tóth Ágnes – Mitev Ariel Zoltán: Üzleti kommunikáció és tárgyalástechnika. Akadémiai Kiadó, Bp,. 2010. Németh Erzsébet: Közszereplés. Osiris Kiadó, Bp., 2006. Szabó Katalin: Kommunikáció felsőfokon. Kossuth Kiadó, Bp. 2009.

Tantárgyfelelős intézet kódja

TKI

Tantárgyfelelős oktató

Dr. Nagy Edit