Tantárgy kódja

MGF1104

Tantárgy neve

Anyagtan

Tantárgy angol neve

Material sciences

Kredit

3

Félévi követelmény

Gyakorlati jegy

Heti óraszám

2 + 1
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

1

Cél

A tantárgy keretén belül a műszaki méréssel, a szerkezeti anyagok tulajdonságaival és az anyag-vizsgálati módszerekkel ismerkednek a hallgatók. Képesek az anyagmegmunkálás technológiáinak gyakorlati alkalmazására és az elméleti, valamint gyakorlati szakmai módszerek célirányos felhasználására a gépgyártás és gépjavítás üzemi problémáinak megoldása során, a laboratóriumi és műhely foglalkozásokra, gyakorlatokra alapozva.

Cél angol

Goal of this subject is to give an introduction to material science and some manufacturing technologies.

Tartalom

A műszaki mérés metrológiai alapfogalmai, mérőeszközök és mérési módszerek. Mérési eredmények kiértékelése. Mérőeszköz kezelés és karbantartás. Mérőeszközök konfirmálása, verifikálása és validálása. Mérési bizonytalanság meghatározása. Fémek anyagvizsgálati módszerei (szilárdsági, alakíthatósági, hibakereső és metallográfiai vizsgálatok). A vizsgálati jellemzők értelmezése és felhasználása az anyagkiválasztásnál. Az anyagok általános jellemzése, osztályozása és felhasználása a műszaki gyakorlatban. A műszaki jellemzők értelmezése és meghatározása anyagvizsgálati módszerekkel. A vas, alumínium és réz előállítása, jellegzetes ötvözeteik. A vas-vaskarbid állapotábra elemzése, az átalakulást befolyásoló tényezők hatásai. Az ötvözőelemek hatása a szerkezeti anyagok felhasználhatósági, megmunkálhatósági (hegeszthetőségi) és hőkezelhetőségi tulajdonságaikra. A hőkezelés alapfogalmai és technológiai eljárásai. Az IHÁ diagramok használata. Vasötvözetek hőkezelésének (izzító, keménységet csökkentő, keménységet fokozó, szívósságot növelő, megmunkálhatóságot javító és diffúziós hőkezelő eljárások) technológiai paraméterei és a végrehajtás módszere. Alumínium és ötvözeteik hőkezelése. A gyakorlatban használatos fémötvözetek fajtái, jellegzetes tulajdonságaik és jelölési rendszerük. Anyagmegválasztás gyakorlati szempontjai. Öntészet. Az öntvények anyagai és felhasználásuk. A vasöntvények fajtái (fehér és szürke, grafitos, gömbgrafitos, modifikált és temper öntvények). Ötvözőelemek hatása az önthetőségre és az öntvények tulajdonságaira. A formázás és öntés módszerei. Hagyományos és centrifugál öntés, folyamatos öntés, precíziós öntés, héjformázás. Öntöttvasak hőkezelése, megmunkálása.

Tartalom angol

Metals. Features of metallic materials, producing alloys. Determining mechanical, chemical, physical properties of metals. Alloys of iron, aluminium and copper. Technologies of heat treatment and planning of them. Physical and metallurgical basics of welding. The structure of temperature effected zone. Manual and gas shielded arc welding. Features and tools of TIG, MÍG, MAG technologies. Gas welding, flame and plasma cutting. Testing of welded bonds. Developing welding technology (WPS) and acceptance of it (WPAR). Casting, materials of casts. Rapid prototyping. Powder metallurgy.

Számonkérés

3 zárthelyi dolgozat, gyakorlati jegy

Számonkérés angol

3 mid-term test, term grade

Irodalom

DR. PÉK L.: Anyagszerkezettan és anyagismeret. Dinasztia Kiadó, Bp. 2000. ISBN 963-657-326-3; KOMÓCSIN M.: Gépipari anyagismeret. Cokom Kft, Miskolc, 2010. ISBN 978-963-06-4687-1; TISZA M.: Mechanikai technológiák. Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc, 2010. ISBN 963-661-571-3

Irodalom angol

DR. PÉK L.: Anyagszerkezettan és anyagismeret. Dinasztia Kiadó, Bp. 2000. ISBN 963-657-326-3; KOMÓCSIN M.: Gépipari anyagismeret. Cokom Kft, Miskolc, 2010. ISBN 978-963-06-4687-1; TISZA M.: Mechanikai technológiák. Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc, 2010. ISBN 963-661-571-3

Tantárgyfelelős intézet kódja

MAI

Tantárgyfelelős oktató

Dr. Páy Gábor László