Főoldal > 2016/2017. tanév > Élettan ( Biokémia, Terhelés élettan, balesetvédelem-elsősegély)

Tantárgy kódja

TNO1002

Tantárgy neve

Élettan ( Biokémia, Terhelés élettan, balesetvédelem-elsősegély)

Tantárgy angol neve

Physiology

Kredit

4

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

2 + 1
Elmélet + Gyakorlat

Előkövetelmény

TNO1001

Ajánlott félév

2

Cél

A tantárgy célja megismertetni a hallgatókat az emberi szervezet működésének élettani, biokémiai alapjaival, és azok testmozgással kapcsolatos sportélettani vonatkozásaival; elsajátíttatni a legfontosabb balesetvédelmi és elsősegélynyújtási szabályokat, különös tekintettel a testnevelés és testedzés során adódó helyzetekre. Olyan kulcsfontosságú információk birtokába juttatni a hallgatókat, amelyek segítik az edzéselmélet jobb megértését. Az itt megszerzett tudás és kompetencia a biomedicinális ismeretek alapját nyújtja ahhoz, hogy a testnevelés és sporttudomány területének gyakorló szakembereivé váljanak. A tantárgy segítségével megértik az edzéselmélet, a testkultúra, az egészségtan, a terhelés és sportélettan, a gyógytestnevelés, a mozgásfejlődés tárgykörébe tartozó alapismereteket.

Cél angol

This course is amied to introduce to students general principles of human physiology and biochemistry.. Improve student's knowledge about the complex relationships between exercise and human physiological and biochemical processes. Highlights the adaptation of muscles and entire body to exercise.

Tartalom

A legfontosabb általános elsősegély-nyújtási és balesetvédelmi ismeretek elsajátítása gyakorlati vonatkozásaikkal együtt. A testnevelői tevékenység során leggyakrabban előforduló balesetek és elsősegélynyújtást igénylő sürgős esetek ismerete: a keletkezés háttere és mechanizmusa, a szakszerű segítségnyújtás megismerése. Azon teendők és lépések biztonságos gyakorlati szintű ismerete, amelyeket a mentő vagy az orvos kiérkezéséig haladéktalanul megtenni szükséges. A kurzus során az életfolyamatok megértéséhez szükséges alapvető biokémiai, sportélettani ismeretek elsajátítása. A mozgás szervrendszere élettani-, biokémiai folyamatainak tanulmányozása. Az izomműködést kísérő és kiszolgáló egyéb szervrendszeri történések, életfolyamatok megismerése. Az emberi szervezet alapvető élettani működésének tanulmányozása és sportélettani adaptálása. A szervek, szervrendszerek integrált működésének megismerése. A vér, a keringés-, a légzés-, az emésztőrendszer, a kiválasztás szervrendszere, a neuroendokrin rendszer és az idegrendszer alapvető élettani, biokémiai, sportélettani folyamatainak tanulmányozása.

Tartalom angol

Presents the main physiological and biochemistry background of movements.Covers such topics as the structure and function of biological molecules, including nucleic acids, enzymes and other proteins, carbo-hydrates, lipids, and vitamins. Cardiorespiratory function, hormon control, neural control and metabolic pathways bioenergetics will be presented. Training features concerning to performance. Aims to develop of skills in health-related emergency care and injury prevention.

Számonkérés

félévközi zh kollokvium

Számonkérés angol

mid-term test examination

Irodalom

DONÁTH T. (2008): Anatómia-élettan. Medicina Könyvkiadó ZRT, Budapest. ORMAI S. (2005): Élettan-kórélettan. Semmelweis Kiadó, Budapest. VÍZVÁRI L. (2006): Egészségtan. Műszaki Könyvkiadó, Budapest. PAVLIK G. (2011): Élettan-sportélettan. Medicina Könyvkiadó ZRT, Budapest.

Irodalom angol

DONÁTH T. (2008): Anatómia-élettan. Medicina Könyvkiadó ZRT, Budapest. ORMAI S. (2005): Élettan-kórélettan. Semmelweis Kiadó, Budapest. VÍZVÁRI L. (2006): Egészségtan. Műszaki Könyvkiadó, Budapest. PAVLIK G. (2011): Élettan-sportélettan. Medicina Könyvkiadó ZRT, Budapest.

Tantárgyfelelős intézet kódja

TSI

Tantárgyfelelős oktató

Dr. Olajos Judit

Ekvivalencia

TNB1412