Főoldal > 2016/2017. tanév > Népi kamarazene 2.

Tantárgy kódja

NZO1032

Tantárgy neve

Népi kamarazene 2.

Tantárgy angol neve

Folk Chamber Music 2.

Kredit

2

Félévi követelmény

Gyakorlati jegy

Heti óraszám

0 + 1
Elmélet + Gyakorlat

Előkövetelmény

NZO1031

Ajánlott félév

4

Cél

Hegedű: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Brácsa: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Nagybőgő-ütőgardon: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Citera: A tantárgy célja, hogy kialakítsa, és magas szintre emelje a társas zenélés hagyományban előforduló társulásait, azok dialektusonkénti stílusjellemzőit, valamint hogy a hallgatók sajátítsák el a hangszeres zenei építkezés és a zenei folyamatok kialakításának lehetőségeit. Tambura: A tantárgy célja, hogy kialakítsa, és magas szintre emelje a társas zenélés hagyományban előforduló társulásait, azok dialektusonkénti stílusjellemzőit, valamint hogy a hallgatók sajátítsák el a hangszeres zenei építkezés és a zenei folyamatok kialakításának lehetőségeit. Koboz: A tantárgy célja, hogy kialakítsa, és magas szintre emelje a társas zenélés hagyományban előforduló társulásait, azok dialektusonkénti stílusjellemzőit, valamint hogy a hallgatók sajátítsák el a hangszeres zenei építkezés és a zenei folyamatok kialakításának lehetőségeit. Tekerő: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Furulya: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Klarinét-tárogató: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Duda: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Cimbalom: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák. Harmonika: A tantárgy célja, hogy a hallgatók a már megszerzett egyéni tudásukat csoportos formában gyarapítsák, alkalmazzák.

Cél angol


Violin The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Viola The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Doublebass-Gardon The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Zither The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Tambura The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Koboz The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Folk flute The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Clarinet-tárogató The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Bagpipe The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Cimbalom The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.
Accordion The objective of the course is to enable students to enrich and apply their individual knowledge in a group format.

Tartalom


Hegedű: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Brácsa: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Nagybőgő-ütőgardon: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Citera: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Tambura: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Koboz: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Tekerő: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Furulya: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Klarinét-tárogató: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást. Duda: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Cimbalom: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.
Harmonika: A tantárgy: * bemutatja/kialakítja a különböző szerepeket (szólista szerep, kísérő funkció, ének kíséret stb.), * bemutatja/kialakítja a társas muzsikálás gyakorlati ismereteit, * bemutatja/kialakítja a zenei stílusokra, műfajokra vonatkozó ismereteket, * bemutatja a népzenére jellemző hangsúlyviszonyokat, * fejleszti a kamarazenei játékkal összefüggő képességeket, készségeket, * segít elmélyülni a népzenei műveltségben, * megalapozza a táncházakban való aktív muzsikálást.

Tartalom angol


Violin The course : • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishing active playing in folk dance clubs.
Viola The course : • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishing active playing in folk dance clubs.
Doublebass-Gardon The course : • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishing active playing in folk dance clubs.
Zither The course : • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishing active playing in folk dance clubs.
Tambura The course : • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishing active playing in folk dance clubs.
Koboz The course: • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishes active playing in folk dance clubs.
Hurdy-gurdy The course: • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishes active playing in folk dance clubs.
Folk flute The course: • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishes active playing in folk dance clubs.
Clarinet-tárogató The course: • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishes active playing in folk dance clubs.
Bagpipe The course: • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishes active playing in folk dance clubs.
Cimbalom The course: • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishes active playing in folk dance clubs.
Accordion The course: • introduces and forms the different roles (soloist, accompanist, vocal accompanist, etc), • introduces and forms the practical skills of collective playing, • introduces and forms the knowledge pertaining to musical styles and genres, • introduces the stress variations characteristic of folk music, • improves skills related to chamber music, • helps deepening knowledge of folk music, • establishes active playing in folk dance clubs.

Számonkérés

Népzenei szemelvények óráról órára történő bemutatása.

Számonkérés angol

Presentation of folk music samples from class to class.

Irodalom


Violin • Balogh Sándor: Moldvai hangszeres dallamok. Etnofon Kiadó, Budapest, 2001. ISBN 963 00 6703 X • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Gyimes, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat brácsa és nagybőgő mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0
Viola • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat brácsa és nagybőgő mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0
Doublebass-Gardon • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Gyimes, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat brácsa és nagybőgő mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0
Zither • Balogh Sándor – Bolya Mátyás: Magyar citerazene I–II. FlaccusKiadó, Budapest, 2008, ISBN 978 963 9412 61 3 • Borsi Ferenc: A hagyományos citerajáték kezdőknek és haladóknak. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2010. ISBN 979 963 7363 60 3 • Borsi Ferenc: A magyar asztali citera.Gyurcsó István Alapítvány Könyvek 47. Csemadok Művelődési Intézete, Dunaszerdahely, 2010. ISBN 978 80 89001 52 1 • Sárosi Bálint: Hangszerek a magyar néphagyományban. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 1998. ISBN 963 9014 35 4
Tambura • Barvich Iván: A tamburabrácsa. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2010. ISBN 978 963 7363 62 7 • Volly István: A bajai tamburások. A bajai tamburazenekar története. Baja, 1964. ISBN nélkül • Vujicsics Tihamér: A magyarországi délszlávok zenei hagyományai. Tankönyvkiadó, Budapest, 1978. ISBN 963 17 2868 4 • Vukosavljev, Sava: Vojvodjanska tambura. Matica Srpska, NoviSad, 1990. CIP 787.9 (497.113) (091)
Koboz • Bolya Mátyás: Kobozjáték a mai táncházas gyakorlatban. Gyakorlati és elméleti útmutató. In: Balogh Sándor: Moldaviai hangszeres dallamok sültün, kobzon, brácsán. Óbudai Népzenei Iskola kiadványsorozata. Etnofon Kiadó, Budapest, 2001. ISBN 963 00 6703 X • Fábri Géza: Koboziskola DVD 1–2. Mester Tanoda Alapítvány, Szeged, 2008. DVDMTA01 • Horváth Gyula: Koboziskola. Hagyományos Moldaviai tánczenekíséret kobozzal Antim Ioan és Gyöngyös György játéka alapján. (DVD-ROM melléklettel) Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2011. ISBN 979 963 7363 61 0
Hurdy-gurdy • Havasréti Pál – Szerényi Béla: Magyar tekerőiskola I. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2008. ISMN M-9005257 9 6 • Bartha Ágoston: Tekerőiskola. http://www.musicart.hu/agoston/tekeroiskola/ • Szerényi Béla (szerk.): Bársony Mihály alföldi népművész archív felvételei, Tiszaalpár. Mestereink. Téka Alapítvány, Budapest, 2001. TVM 115.
Folk flute • Juhász Zoltán: Az utolsó dudás. Pál István nógrádi pásztor zenei öröksége. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1998. ISBN 978 963 6514 1 36 • Juhász Zoltán: Furulyaiskola III. Gyimes. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1990. ISBN nélkül • Juhász Zoltán: Furulyaiskola IV. Dél-Transdanubia. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1992. ISBN nélkül • Juhász Zoltán: Székelyföldi furulyaiskola és dallamgyűjtemény. Hagyományok Háza, Budapest, 2010. ISMN 979 0 9005278 0 6 • Nesztor Iván: Gyimesi furulyamuzsika I. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1993. ISBN nélkül
Clarinet-tárogató • Magyar Népzenei Antológia. Digitális összkiadás. Főszerk. Richter Pál. MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont – FolkEuró¬paKiadó, Budapest, 2012. ISBN 978 963 08 3285 4 • Simó Margit – László Csaba (szerk.): Székelyföldi hangszeres népzene. A homoródabásfalvi zenekar. Műsoros kazetta. Márkos Albert Dalegylet, Abásfalva, 1992. ISBN nélkül • Virágvölgyi Márta – Vavrinecz András: Szatmári népzene I–II. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1992. ISBN nélkül
Bagpipe • Archív dudás és furulyafelvételek. Pátria hanglemezsorozat. MTA Zenetudományi Intézet – Néprajzi Múzeum – Hagyományok Háza, Budapest • Juhász Zoltán: Az utolsó dudás. Pál István nógrádi pásztor zenei öröksége. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1998. ISBN 978 963 6514 13 6 • Juhász Zoltán: Kukucska Ernő nógrádi dudás és furulyás hagyatéka. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1994. ISBN 978 963 7363 46 7
Cimbalom • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Gyimes, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Kallós Zoltán – Martin György: Észak-mezőségi népzene I–IV. Hungaroton, Budapest, 1986. LPX 18107108109 111 • Hurtig, Hans – Vavrinecz András (szerk.): Szatmári bandák. Hungaroton, Budapest, 1995. HCD 18192 • Magyar Népzenei Antológia. Digitális összkiadás. Főszerk. Richter Pál. MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont – FolkEuró¬paKiadó, Budapest, 2012. ISBN 978 963 08 3285 4 • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest
Accordion • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Kalotaszeg, Kürt,Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat viola és double bass mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0

Irodalom angol


Violin • Balogh Sándor: Moldvai hangszeres dallamok. Etnofon Kiadó, Budapest, 2001. ISBN 963 00 6703 X • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Gyimes, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat brácsa és nagybőgő mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0
Viola • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat brácsa és nagybőgő mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0
Doublebass-Gardon • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Gyimes, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat brácsa és nagybőgő mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0
Zither • Balogh Sándor – Bolya Mátyás: Magyar citerazene I–II. FlaccusKiadó, Budapest, 2008, ISBN 978 963 9412 61 3 • Borsi Ferenc: A hagyományos citerajáték kezdőknek és haladóknak. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2010. ISBN 979 963 7363 60 3 • Borsi Ferenc: A magyar asztali citera.Gyurcsó István Alapítvány Könyvek 47. Csemadok Művelődési Intézete, Dunaszerdahely, 2010. ISBN 978 80 89001 52 1 • Sárosi Bálint: Hangszerek a magyar néphagyományban. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 1998. ISBN 963 9014 35 4
Tambura • Barvich Iván: A tamburabrácsa. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2010. ISBN 978 963 7363 62 7 • Volly István: A bajai tamburások. A bajai tamburazenekar története. Baja, 1964. ISBN nélkül • Vujicsics Tihamér: A magyarországi délszlávok zenei hagyományai. Tankönyvkiadó, Budapest, 1978. ISBN 963 17 2868 4 • Vukosavljev, Sava: Vojvodjanska tambura. Matica Srpska, NoviSad, 1990. CIP 787.9 (497.113) (091)
Koboz • Bolya Mátyás: Kobozjáték a mai táncházas gyakorlatban. Gyakorlati és elméleti útmutató. In: Balogh Sándor: Moldaviai hangszeres dallamok sültün, kobzon, brácsán. Óbudai Népzenei Iskola kiadványsorozata. Etnofon Kiadó, Budapest, 2001. ISBN 963 00 6703 X • Fábri Géza: Koboziskola DVD 1–2. Mester Tanoda Alapítvány, Szeged, 2008. DVDMTA01 • Horváth Gyula: Koboziskola. Hagyományos Moldaviai tánczenekíséret kobozzal Antim Ioan és Gyöngyös György játéka alapján. (DVD-ROM melléklettel) Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2011. ISBN 979 963 7363 61 0
Hurdy-gurdy • Havasréti Pál – Szerényi Béla: Magyar tekerőiskola I. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Hagyományok Háza, Budapest, 2008. ISMN M-9005257 9 6 • Bartha Ágoston: Tekerőiskola. http://www.musicart.hu/agoston/tekeroiskola/ • Szerényi Béla (szerk.): Bársony Mihály alföldi népművész archív felvételei, Tiszaalpár. Mestereink. Téka Alapítvány, Budapest, 2001. TVM 115.
Folk flute • Juhász Zoltán: Az utolsó dudás. Pál István nógrádi pásztor zenei öröksége. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1998. ISBN 978 963 6514 1 36 • Juhász Zoltán: Furulyaiskola III. Gyimes. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1990. ISBN nélkül • Juhász Zoltán: Furulyaiskola IV. Dél-Transdanubia. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1992. ISBN nélkül • Juhász Zoltán: Székelyföldi furulyaiskola és dallamgyűjtemény. Hagyományok Háza, Budapest, 2010. ISMN 979 0 9005278 0 6 • Nesztor Iván: Gyimesi furulyamuzsika I. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1993. ISBN nélkül
Clarinet-tárogató • Magyar Népzenei Antológia. Digitális összkiadás. Főszerk. Richter Pál. MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont – FolkEuró¬paKiadó, Budapest, 2012. ISBN 978 963 08 3285 4 • Simó Margit – László Csaba (szerk.): Székelyföldi hangszeres népzene. A homoródabásfalvi zenekar. Műsoros kazetta. Márkos Albert Dalegylet, Abásfalva, 1992. ISBN nélkül • Virágvölgyi Márta – Vavrinecz András: Szatmári népzene I–II. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1992. ISBN nélkül
Bagpipe • Archív dudás és furulyafelvételek. Pátria hanglemezsorozat. MTA Zenetudományi Intézet – Néprajzi Múzeum – Hagyományok Háza, Budapest • Juhász Zoltán: Az utolsó dudás. Pál István nógrádi pásztor zenei öröksége. Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1998. ISBN 978 963 6514 13 6 • Juhász Zoltán: Kukucska Ernő nógrádi dudás és furulyás hagyatéka. Hangszeres népzenei példatár, Népzenei füzetek. Magyar Művelődési Intézet, Budapest, 1994. ISBN 978 963 7363 46 7
Cimbalom • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Gyimes, Kalotaszeg, Kürt, Magyarpalatka, Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Kallós Zoltán – Martin György: Észak-mezőségi népzene I–IV. Hungaroton, Budapest, 1986. LPX 18107108109 111 • Hurtig, Hans – Vavrinecz András (szerk.): Szatmári bandák. Hungaroton, Budapest, 1995. HCD 18192 • Magyar Népzenei Antológia. Digitális összkiadás. Főszerk. Richter Pál. MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont – FolkEuró¬paKiadó, Budapest, 2012. ISBN 978 963 08 3285 4 • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest
Accordion • Népzenei füzetek sorozat kötetei: Bogyiszló, Bonchida, Gömör, Kalotaszeg, Kürt,Ördöngösfüzes, Szatmár, Vajdaszentivány. Hagyományok Háza, Budapest ISBN nélkül • Népzenei füzetek sorozat viola és double bass mellékletei ISBN nélkül • Új Pátria CD-sorozat. Sorozatszerk. Kelemen László – Pávai István.Fonó Records Ltd., Budapest • Virágvölgyi Márta – Pávai István (szerk.): A magyar népi tánczene. Jelenlévő Múlt. Planétás Kiadó, Budapest, 2000. ISBN 963 9014 71 0

Tantárgyfelelős intézet kódja

ZEI

Tantárgyfelelős oktató

Bíró István Ferenc

Ekvivalencia

ENB2212