Főoldal > 2016/2017. tanév > Földtudományi alapismeretek I. *

Tantárgy kódja

TO1006

Tantárgy neve

Földtudományi alapismeretek I. *

Tantárgy angol neve

Introduction to Earth Science 1

Kredit

2

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

2 + 0
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

4

Cél

A tantárgy átfogó ismereteket kíván nyújtani a földrajzi burok legfontosabb folyamatairól, azok környezetre és a társadalmi-gazdasági életre kifejtett hatásairól. A hallgatók ezen ismeretek birtokában alkalmasak legyenek a belső és külső erők működésének, és további természetföldrajzi tényezők felismerésére. Képesek legyenek a típustájak jellemzőinek földrajzi algoritmus szerinti felépítésére, a különböző természettudományok (fizika, kémia, biológia) és a földrajzi folyamatok kapcsolatainak felismerésére és értelmezésére.

Cél angol

To acquaint the complexity of the geographical husk, and to lay the foundations for the additional geographical studies.

Tartalom

Az előadások a következő témaköröket tárgyalják: A Naprendszer felépítése, a Nap. A Föld-típusú bolygók és az aszteroida-öv. Az óriásbolygók és a Kuiper-öv. A Föld, Hold rendszer helyzete, mozgásai és azok következményei. A Föld belső szerkezete. A fölkéreg felépítése, mozgásai, a kőzetek keletkezése és körforgása. A kőzetek és ásványok genetikai rendszere. A lemeztektonika alapjai. A hegységképződések folyamatai. A földtörténet alapjai, korbeosztása és mérési lehetőségei. A földtörténeti idők, időszakok, korok legfontosabb fejlődéstörténeti eseményei. Az élővilág fejlődésének őslénytani bizonyítékai, elterjedési és kihalási hullámainak mérföldkövei, ezek okai és következményei a Föld fejlődése során. A külső és belső erők működésének legfontosabb felszínalakító folyamatai és formakincse. A hidroszféra általános jellemzése. A legfontosabb talajképző folyamatok, a Föld és Magyarország fő talajtípusai. A légkör felépítése, összetétele. A szoláris és a valódi éghajlati övezetek rendszere. Az időjárási jelenségek alapelemei. Ciklonok, anticiklonok, a nagy földi légkörzés alapjai. A földrajzi övezetesség általános ismeretei. Az egyes földrajzi övezetek felszínformálódása és fő természetföldrajzi jellemzői, az élővilág övezetes elrendeződésének okai és következményei. A táji szintézis, az élő és élettelen tájtényezők kapcsolatrendszere.

Tartalom angol

The development of the Earth and his construction. The geophysical features of the Earth. The earthquakes. The theory of the disk tectonics. The magmatic processes and the volcanism. The water physical and his chemistry characteristics. The surface one and the features of the waters under the surface. Geomorphology processes on the Earth. Biogeography and pedology. Geographical zonality. Fundamental physical geography practices.

Számonkérés

kollokvium

Számonkérés angol

examination

Irodalom

Szabó J. (szerk.), Gábris Gy. (szerk.)(2013) Általános természetföldrajz I.-II. ELTE Eötvös Kiadó, Butzer K. W. 1986. A földfelszín formakincse. Gondolat Kiadó, Budapest,

Irodalom angol

Szabó J., Gábris Gy. eds. 2013. General physical geography I-II. ELTE Eötvös Publishing Office, Butzer K. W. 1978. Geomorphology form the Earth, Joanna Cotler Book, 463 p.

Tantárgyfelelős intézet kódja

FTI

Tantárgyfelelős oktató

Bácskainé dr. Pristyák Erika

Ekvivalencia

FDB1401