Tantárgy kódja
TAB2308
Tantárgy neve
Szociolingvisztika
Tantárgy angol neve
Sociolinguistics
Kredit
2
Félévi követelmény
Gyakorlati jegy
Heti óraszám
0 + 2
Elmélet
+ Gyakorlat
Ajánlott félév
7
Cél
A tantárgy a nyelv és a társadalom viszonyának és bonyolult kölcsönhatásának bemutatását tűzi ki célként. Foglalkozik a szociolingvisztika fogalmával, tárgyával, vizsgálati módszereivel. Tárgyalja a nyelv és nyelvjárás viszonyának változását a történelmi fejlődés tükrében, a nyelvjárás definíció változásait. Elemzi a szociolingvisztika és a dialektológia kapcsolatát.
Cél angol
Presentation of the relationship and complex interaction of language and society. Analysis of the relationship between sociolinguistics and dialectology.
Tartalom
A szociolingvisztika fogalma, tárgya, helye a tudományok rendszerében. A szociolingvisztikai vizsgálat: a nyelvi adat, az anyaggyűjtés célja és alapelvei, a mintavétel, a megfigyelői paradoxon és az etikai dilemma kérdései.
Szociolingvisztikai alapfogalmak: nyelvi kompetencia, kommunikatív kompetencia, beszédhelyzet, nyelvhasználati színtér. A nyelvi szocializáció: az életkor és a nyelvhasználat, a nemek és a nyelvhasználat, média és a nyelvhasználat. A nyelvi hátrány és a nyelvi hátrányos helyzet: a korlátozott és kidolgozott kód.
A magyar nyelv rétegződésének problémái a szakirodalomban: a normatív, a területi és társadalmi nyelvváltozatok. A társadalmi nyelvváltozatok: a szaknyelvek, az argó, az ifjúsági nyelv. A mai magyar nyelvjárások és változatai, a nyelvjárásfogalom változása. A nyelvjárási jelenségek osztályozása. A nyelvjárási jelenségek és az oktatás. Tájnyelv az irodalomban és az oktatásban.
A magyar nyelvközösség. A magyar kisebbségek. A magyarországi kisebbségek. Az államnyelvi és kisebbségi nyelvhasználat. A nyelvi tervezés. A kétnyelvűség fajtái, előnyei és hátrányai. A kétnyelvűség és az iskola, illetve a család.
Tartalom angol
The concept and subject of sociolinguistics and its scientific significance. The sociolinguistic research: linguistic information and the objective and principles of data collection.
Linguistic socialization: age and gender vs. the use of language. The linguistic disadvantage and the linguistically disadvantageous situation.
Stratification of the Hungarian language in the professional literature. Social strata and language variants: technical language, slang and youth language. Contemporary Hungarian dialects and language variants. Dialect-related phenomena and education. Dialects in literature and education.
Linguistic planning. Types, advantages and disadvantages of bilingualism. Bilingualism at school and in the family.
Számonkérés
gyakorlati jegy
Számonkérés angol
practical course mark
Irodalom
Imre Rubenné (2004): Szociolingvisztikai jelenségek Móricz Zsigmond műveiben. Bessenyei György Könyvkiadó, Nyíregyháza.
A. Jászó Anna 2002): Szociolingvisztikai szöveggyűjtemény. Tinta Könyvkiadó, Budapest.
Wardhaugh, Ronald (1995): Szociolingvisztika. Osiris–Századvég, Budapest.
Irodalom angol
Imre Rubenné (2004): Szociolingvisztikai jelenségek Móricz Zsigmond műveiben. Bessenyei György Könyvkiadó, Nyíregyháza.
A. Jászó Anna 2002): Szociolingvisztikai szöveggyűjtemény. Tinta Könyvkiadó, Budapest.
Wardhaugh, Ronald (1995): Szociolingvisztika. Osiris–Századvég, Budapest.
Tantárgyfelelős intézet kódja
TAI
Tantárgyfelelős oktató
Imre Rubenné dr.