Főoldal > 2016/2017. tanév > A multikulturalitás és az interetnikus kapcsolatok etikája

Tantárgy kódja

TAB2119

Tantárgy neve

A multikulturalitás és az interetnikus kapcsolatok etikája

Tantárgy angol neve

Multiculturalism and Ethics of Interethnic Relations

Kredit

2

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

0 + 2
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

7

Cél

A hallgatók ismerjék meg a modern, illetve posztmodern világ kulturális, nyelvi, vallási és életmódbeli sokféleségét a multikulturalizmus filozófiájának alapszövegein keresztül, s legyenek képesek a legkülönbözőbb identitásokkal szemben toleráns és megértő állásfoglalások kialakítására, illetve ezek képviseletére a legkülönbözőbb élethelyzetekben.

Cél angol

The aim of the course is to provide students with a general overview of the basic themes and issues of multiculturalism and types of interethnic phenomena.

Tartalom

A kurzus kiindulópontját az a felismerés képezi, hogy a demokratikus élet immáron nem az egy nyelvű, egy kultúrájú, illetve azonos fejlettségű nemzetállami keretek között valósul meg, hanem világszerte a legkülönbözőbb identitások együttélésére kell berendezkednünk. A Habermas által posztnemzeti állapotnak nevezett korszakban az elismerésre való igény olyan új formái jöttek, illetve jönnek létre, amelyek messze meghaladják a klasszikus liberalizmusnak az individuális jogokra alapozott szabadságfelfogását. A multikulturalizmus a társadalom homogenizálása helyett a heterogén diskurzusok sokféleségének szükségességét hangsúlyozza, nem az egységre, hanem a sokféleség együttélésére szavaz. Ugyanakkor látni kell azt is, hogy a multikulturalizmusnak nincs egységes ideológiája, a Cultural Studies, a Subaltern Studies, a Postcolonial Studies, a radikális feminizmus stb. képviselői más és más módon látják a sokféleség realizálásának lehetőségeit, illetve más és más helyre helyezik a hangsúlyt. A kurzus során megismerkedünk Charles Taylor, Edward w. Said. Jürgen Habermas, és Axel Honneth, Ralf Dahrendorf, Ernst Geller és Slavoj Žižek munkáival.

Tartalom angol

Interethnic relations. Encounters of different cultures. Manifestation fields of different ethic norms influencing identical age groups. Types of interethnic phenomena: relations, interrelations, passages, similarity. Importance of interethnic effects.

Számonkérés

kollokvium

Számonkérés angol

examination

Irodalom

Feischmidt Margit (szerk.): Multikulturalizmus. Osiris Kiadó, Láthatatlan Kollégium, Bp. 1997. Jürgen Habermas: A posztnemzeti állapot. Politikai esszék. L’Harmattan Kiadó, Bp. 2006. Rorty, Richard: Globalizáció, identitáspolitika és társadalmi remény. In: Filozófia és társadalmi remény. L’Harmattan Kiadó, Budapest, 2007. Said W. Edward: Orientalizmus. Európa Kiadó, Budapest, 2002. Kymlicka, Will: Etnikai kapcsolatok és a nyugati politikaelmélet (internet). Francesco Fistetti: Théories du multiculturalisme. Un parcours entre philosophie et science sociales. Éditions la découverte/M.A.U.S.S. Párizs, XIII. 2009.

Irodalom angol

Feischmidt Margit (szerk.): Multikulturalizmus. Osiris Kiadó, Láthatatlan Kollégium, Bp. 1997. Jürgen Habermas: A posztnemzeti állapot. Politikai esszék. L’Harmattan Kiadó, Bp. 2006. Rorty, Richard: Globalizáció, dentitáspolitika és társadalmi remény. In: Filozófia és társadalmi remény. L’Harmattan Kiadó, Budapest, 2007. Said W. Edward: Orientalizmus. Európa Kiadó, Budapest, 2002. Kymlicka, Will: Etnikai kapcsolatok és a nyugati politikaelmélet (internet). Francesco Fistetti: Théories du multiculturalisme. Un parcours entre philosophie et science sociales. Éditions la découverte/M.A.U.S.S. Párizs, XIII. 2009.

Tantárgyfelelős intézet kódja

TFI

Tantárgyfelelős oktató

Dr. habil. Kiss Lajos András