Tantárgy kódja

KMB2001

Tantárgy neve

Esztétika

Tantárgy angol neve

Aesthetics

Kredit

4

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

2 + 0
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

1

Cél

A kurzus arra vállalkozik, hogy a hallgatókat bevezesse az esztétika tudományába, illetve ezzel együtt megrajzolja az esztétika diszciplináris határait: ennek érdekében történeti áttekintést ad, vizsgálati és elemzési módszereket ismertet. A kurzus propedeutikai jelleggel foglalkozik az esztétika mibenlétével, a művészet fogalomtörténetével, a filozófia és az esztétika fő kapcsolódási területeivel, ill. áttekinti az esztétika néhány alapfogalmát (műalkotás, szép, fenséges, mimézis, kreativitás stb.) és azok történeti formáit.

Cél angol

The Course gives an introduction to the Aesthetics both in historical and in systematic sense. We deal with the history of some basic notions of the Aesthetics (artwork, masterpiece, beauty and sublime, creativity, interpretation and taste) .

Tartalom

1. Esztétikai alapfogalmak. A filozófiai esztétika általános jellemzői 2. A remekmű fogalma és történeti változatai Balzac: Az ismeretlen remekmű 3. Physis, techné és mimézisz. Az antik művészetfelfogás Platón: Állam III., X., könyv 4. A középkori művészetfogalmak. A képvita. Tertullianus: A látványosságokról. In: Redl K (szerk): Az égi és a földi szépről. Gondolat, Bp., 1988. K. Bauch: Imago. Vulgo 2000/1-2. 5. Kép, képiség. A középpontos perspektíva és az esztétikai tapasztalat. C. Vasoli: A humanizmus és a reneszánsz esztétikája. (A reneszánszkori gondolkodás képzőművészeti vonatkozási c. fejezet) Akadémiai, Bp., 1983. 6. Az ízlés fogalma és a filozófiai esztétika B. Gracian: Életbölcselet D. Hume: A jó ízlésről. In: Hume összes esszéi I., Atlantisz, Bp., 1992 7.-8. A szép, a fenséges és a zseni. Kant esztétikája Kant: Az ítélőerő kritikája (részletek) Ictus, Szeged, 1996. 9. Az eszme érzéki megjelenése. Hegel esztétikája Hegel: Előadások a művészet filozófiájáról. (részletek) Atlantisz, Bp., 2004. 10. A természeti szép problémái. A tájfestészet kérdései. J. Ritter: A táj. Az esztétikum funkciója a modern társadalomban. In: Uő: Szubjektivitás. Atlantisz, Bp., 2006. 11. A tragédia és a tragikus. H-G. Gadamer: Igazság és módszer (A tragikus példája Arisztotelésznél c. fejezet) Gondolat, Bp., 1984 Nietzsche: A tragédia születése (részletek) 12. A forma problémája M. Imdahl: Művészettörténeti megjegyzések az esztétikai tapasztalathoz. In: Bacsó B. (szerk.): Fenomén és mű. Kijárat, Bp., 2002. 13. Művészet és médiaelmélet, a reprodukció és az innováció kérései W. Benjamin: A műalkotás a technikai sokszorosíthatóság korszakában In: Uő: Kommentár és prófécia, Bp., 1969, javított fordítás: www.aura.c3.hu/walter_benjamin.html 14. A ready-made, avagy minden lehet művészet? Thierry de Duve: Bármi lehet. In: Házas Nikoletta (szerk.): Változó művészetfogalom. Kijárat, Bp., 2001.

Tartalom angol

Introduction in the Philosophical Aesthetics, The Masterpiece and its history (Balzac). The questions of Art and Beauty in the Antiquity. (Plato and Aristotel) Art in the Middle Age, the Debate on Images. (Tertullian) The central-perspective and the Birth of the aesthetical experience (C. Vasoli). The questions of the Taste (Hume)., The Beauty and The Sublime (Kant's Aesthetics). Hegel and the history of art. Art and landscapes. The problem of the Form, Phenomenology and Art. The Art-theories and Aesthetics of the Modernity. Ready-made or everything could be a piece of Art?, Art and his reproduction (W. Benjamin)

Számonkérés

Egy zárthelyi dolgozat és egy beadandó feladat elkészítése a kijelölt témákból.

Számonkérés angol

End-term test and home assignment about a choosen topic.

Irodalom

Bacsó B. (szerk.): Az esztétika vége - vagy se vége, se hossza? Ikon, Bp., 1995., W. Tatarkiewicz: Az esztétika alapfogalmai. Kossuth, Bp., 2000., Gilbert- Kuhn: Az esztétika története. Akadémiai, Bp., 1965., Bacsó B. (szerk.): Fenomén és mű. Kijárat, Bp., 2002. W. Benjamin: A műalkotás a technikai sokszorosíthatóság korszakában. In: Uő: Kommetár és prófécia, Bp., 1969., javított fordítás. www.aura.c3. hu/walter_benjamin. html

Irodalom angol

B. Bacsó (ed.): The End of the Aesthetic. Ikon, Bp., 1995., B.Bacsó: Phenomen and artwork., Kijárat., Bp., 2002. W. Tatarkiewicz: A History of Six Ideas. An Essay on Aesthetics, Spinger, Melbourne 1980., Gilbert- Kuhn: History of Aesthetics. W. Benjamin: The Work of Art in the Age of his technical Reproduction.

Tantárgyfelelős intézet kódja

TKI

Tantárgyfelelős oktató

Dr. Kukla Krisztián