Főoldal > 2023/24-es tanév képzési programja > A biológia tanítása I.

Tantárgy kódja

BIO8001

Tantárgy neve

A biológia tanítása I.

Tantárgy angol neve

Biology teacher methodology I.

Kredit

2

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

0 + 2
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

5

Cél

A tantárgy célja a legfontosabb elméleti és gyakorlati ismeretek és kompetenciák megismertetése, hogy a tanárjelöltek a biológiatanítás számára a lehető legjobb személyi feltételekkel, jó felkészültségű szaktanárok legyenek. A tantárgy ismereteinek birtokában a tanárjelölt képes a korszerű metodikai és pedagógiai módszerek, szervezeti formák alkalmazására, továbbá képes felismerni a biológiai szaktudományokban szerzett magas szintű ismeretek integrálásával, a természettudományos gondolkodás fejlesztésének lehetőségeit az általános iskolai biológiaoktatásban. Ismereteivel képes a tanév, vagy tanítási óra didaktikai és nevelési célkitűzéseit megvalósítani és szakmetodikai kutatásokat folytatni.

Cél angol

 The knowledge of the subject in his possession the candidate is able to apply the modern methodology, teaching methods and organizational forms.

Tartalom

Ennek során az elsajátítandó ismeretek: A biológia tanításának története. A biológia által közvetített tudás sajátosságai, a tantárgy kapcsolata más tantárgyakkal, műveltségterületekkel. A különböző forrásokból származó tudás integrálásának lehetőségei, módjai. A természettudományos és technikai kompetencia és a természettudományos gondolkodás fejlesztésének lehetőségei a biológia tantárgy keretében. A tantervek fogalma, fajtái. A biológia tantárgy tanítási folyamata, a tervezés szintjei. A tanmenet és az óravázlat. Órajellegek, óratípusok. Szervezeti formák. Tevékenységek a tanítási órán. Oktatási feladatok, nevelési és képzési feladatok az általános iskolai biológiaoktatásban. Módszer, szervezési mód, oktatási eszköz fogalmának értelmezése. A módszerek csoportosítása. A módszer ekvivalencia és a módszertani szabadság kérdése. A tanulók közötti együttműködést fejlesztő módszerek (csoportmunka, kooperatív tanulási technikák). A munkaformák szerepe a differenciált módszerek rendszerében. Az induktív és deduktív szemlélet a biológiaoktatásban, elméleti és gyakorlati kérdések ismerete és használata. A szaknyelv elsajátíttatása, gondolkodási sémák algoritmusokká rendezése a tanulási folyamatban. A biológiai ismeretek elsajátításának életkori attribútumai. Elméleti ismeretek a terepi és laboratóriumi kísérletezésben. A biológiatanítás hagyományos és innovatív tanulási környezete. A biológiatanítás tárgyi feltételei. A tankönyvek szerepe a biológiatanításban, értékelésük, kiválasztásuk kritériumai. A számítógép, a multimédiás eszközök, az információs és kommunikációs technológia és az internet alkalmazása a biológia tanításában. A természettudományos kutatási módszerek alapjai.

Tartalom angol

The knowledge of the subject in his possession the candidate is able to apply the modern methodology,  teaching methods and organizational forms. The knowledge that should be acquired : History of teaching Biology. Concept and types of curricula. The process of teaching Biology, the levels of planning.  Syllabus and lesson plan. Nature of lessons and lesson types. Organizational forms. Activities during the lesson. Interpretation of the concepts of method, organizational structure, teaching tool. Grouping of different methods.

Számonkérés

Írásbeli és szóbeli számonkérés

Számonkérés angol

Written and oral examination

Irodalom

Bodzsár É. (2005) Kézikönyv a biológiatanítás módszertanához. Trefort Kiadó, Budapest, ISBN: 963 446 303 7. Dobróné Tóth M., Egri S., Erlichné Bogdán K., Kiss S., Nyakóné Juhász K., Revákné Markóczi I., Sarka L., Teperics K., Tóthné Kosztin B., Tóth Z., Varga K., Vallner J. (2011) A természettudományok tanításának elméleti alapjai. Elektronikus jegyzet, http://repetha.nyf.hu/.

Irodalom angol

Bodzsár É. (2005) Kézikönyv a biológiatanítás módszertanához. Trefort Kiadó, Budapest, ISBN: 963 446 303 7. Dobróné Tóth M., Egri S., Erlichné Bogdán K., Kiss S., Nyakóné Juhász K., Revákné Markóczi I., Sarka L., Teperics K., Tóthné Kosztin B., Tóth Z., Varga K., Vallner J. (2011) A természettudományok tanításának elméleti alapjai. Elektronikus jegyzet, http://repetha.nyf.hu/.

Tantárgyfelelős intézet kódja

KOI

Tantárgyfelelős oktató

Dobróné dr. Tóth Márta