Tantárgy kódja

BIO1026

Tantárgy neve

Egészségtan

Kredit

2

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

0 + 2
Elmélet + Gyakorlat

Előkövetelmény

BIO1010

Ajánlott félév

8

Cél

A tantárgy célja olyan elméleti ismeretek közvetítése, melyek felhasználásával a tanárjelölt képes a tanulók életkori sajátosságaihoz és tudásszintjéhez igazodva magyarázatot adni az életmóddal, a természeti környezet megőrzésével és a betegségekkel kapcsolatos biológiai problémákra, illetve azok egészségtani következményeire. Képes megértetni az egészséges étkezési szokások kialakítása fontosságát, a minőségi és mennyiségi szempontok bemutatásával, a tápanyagok egészségre gyakorolt hatásának értékelésével. Képes magyarázni a dohányzás, az alkohol- és drogfogyasztás egészségkárosító hatásait. Az ismeretek elsajátításával a hallgató képes beláttatni a rendszeres egészségügyi és szűrővizsgálatok, az önvizsgálat, a védőoltások, a higiénia, bőrápolás és az egészséges életmód betegségmegelőző jelentőségét, az orvoshoz fordulás céljának, helyes időzítésének megértését. Képes érvelni a nemi élettel kapcsolatos személyes felelősség felismerése, az alapvető morális és egészségügyi szabályok betartása a tudatos családtervezés mellett.

Cél angol

Health studies course will give you a comprehensive understanding and knowledge of important health-related subjects. This course covers diet and nutrition, health and human development, global health issues and HIV/AIDS prevention.

Tartalom

Ennek során az elsajátítandó ismeretek: Az egészség fogalma. A belső és külső környezet állapota és az egészség kapcsolata. A környezeti jelzések és érzékelésük biológiai jelentősége (érzékek, érzékszervek). Az egészség dimenziói. Az egészségre és a betegségre vonatkozó különböző szemléletű magyarázatok és gyógymódok. Egészséges életmód, rizikófaktorok, primer prevenció. A bőr, mint első védelmi vonal. Egészséges táplálkozás, a táplálék minőségének hatása a szervezet működésére. Élelmiszer-biztonság és az egészség kapcsolata. A táplálkozás, a légzés, a testmozgás, az életmód és az energiaszükséglet, valamint az egészségmegőrzés összefüggései. Szexuális nevelés és az egészség kapcsolata. A szabályozott állandó állapot biológiai jelentősége. Az élettani folyamatok hatása a vérnyomásra, pulzusra, vércukorszintre. A testi-lelki egészség kapcsolata. Káros szenvedélyek, addikciók. A függőség felismerése és a legfontosabb teendők. Relaxáció és egészségvédelem. Környezeti higiéné; személyi higiéné otthon, az iskolában, a testnevelésben és a sportban. Betegségek osztályozása: a leggyakoribb iskoláskorban és fiataloknál előforduló betegségcsoportok, azok korai tünetei. Elsősegélynyújtás és újraélesztés. A leggyakoribb fertőző betegségek, a megelőzés és a gyógyítás lehetőségei. Az orvosi ellátással kapcsolatos alapismeretek. Szűrővizsgálat, önvizsgálat, védőoltás. Alapfokú elsősegély-nyújtási ismeretek. Betegjogok.

Tartalom angol

Relationship of environment and health. Treatments, healthy lifestyle, risk factors, primary prevention. The skin like line of defense. Healthy foods, Relationship of food safety and health. Relationship of sex education and health. The effect of physiological processes in blood pressure, pulse and blood sugar. Addictions. The most common school-age children and young people frequent disease groups , they are early symptoms. First aid and CPR. The most common infectious diseases. Screening, self-examination, vaccination. Medical patiens Rights.

Számonkérés

Írásbeli vizsga

Számonkérés angol

Written examination

Irodalom

Dési I. (szerk.) (2000) Népegészségtan. Medicina, Budapest, ISBN: 9638154659 Vízvári L. (2004) Egészségtan. p. 11-113. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, ISBN: 963 1618862 Aszmann A. (2005) Egészségvédelem a közoktatásban. p. 18-149. Országos Gyermekegészségügyi Intézet, Budapest, ISBN: 963 219 50 86

Irodalom angol

Dési I. (szerk.) (2000) Népegészségtan. Medicina, Budapest, ISBN: 9638154659 Vízvári L. (2004) Egészségtan. p. 11-113. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, ISBN: 963 1618862 Aszmann A. (2005) Egészségvédelem a közoktatásban. p. 18-149. Országos Gyermekegészségügyi Intézet, Budapest, ISBN: 963 219 50 86

Tantárgyfelelős intézet kódja

KOI

Tantárgyfelelős oktató

Dobróné dr. Tóth Márta