Főoldal > 2023/24-es tanév képzési programja > Magyarország története I.

Tantárgy kódja

TAB1105

Tantárgy neve

Magyarország története I.

Tantárgy angol neve

History of Hungary I.

Kredit

2

Félévi követelmény

Gyakorlati jegy

Heti óraszám

1 + 1
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

5

Cél

A tantárgy oktatásának célja, hogy a tanító szakos hallgató legyen képes a magyar történelem eseményeinek folyamatát belehelyezni az egyetemes történelmi események szintézisébe. Ismerje fel azokat a gazdasági, társadalmi, politikai összefüggéseket, amelyek Magyarország és Nyugat-Európa fejlődésében párhuzamosan kimutathatók, de ugyanakkor világosan lássa azokat a mélyben rejlő okokat, amelyek hozzájárultak a két régió közötti fejlődésbeli különbségekhez és az időbeli eltérő fejlődéshez. Továbbá a hallgató ismerje meg azokat az alapvető forrásokat, amelyek a magyar nép történetét összefoglalják népünk őstörténetétől, a honfoglalás, kalandozásokon, államalapításon keresztül egészen a fejlett feudális állam kialakulásáig. A források révén tudatosuljon a hallgatóban a magyar nép különböző elnevezéseinek oka, legyen rálátása az őshazaelméletekre és szerezzen jártasságot a forráselemzés módszerében, tudjon azokból tényeket kiolvasni és következtetéseket levonni.

Cél angol

Knowledge of Hungarian history from Hungarian Conquest to 13th century

Tartalom

A Magyarország története I. című tárgy a magyar nép eredetétől, a magyarság őstörténetétől a középkori magyar állam bukásáig fogja át a történelmi eseményeket. Fontos, hogy a hallgató az alapvető fogalmakkal megismerkedjen és világossá váljon számára a nép, nemzet, ország, állam fogalma, amelyeknek tanítása a magyar államalapítás alapvető fogalomkörébe tartozik. A tárgy tanítása során központi szerepet játszik a magyar államalapítás története párhuzamba állítva a szomszédos államok történetével. Az Árpádkor tanítása során a gazdasági és társadalmi változások a törvények elemzésével rajzolódnak ki. Fontos azokra a külpolitikai tényezőkre is hangsúlyt fektetni – keresztes háborúk, invesztitúra háború, Bizánc nagyhatalmi politikája, a tatárjárás – amelyek jelentősen meghatározták az ország bel- és külpolitikáját. A vegyes-házi királyok korának története szintén elválaszthatatlan az egyetemes történeti eseményektől, hiszen a dinasztikus szálak erős kötődést mutatnak az európai államok irányában. Az Anjou-királyok fontos szerepet töltöttek be Magyarország széttagoltságának felszámolásában, a tartományúri rendszer megszüntetésében. Károly Róbert gazdaságpolitikájával és dinasztikus kapcsolataival, Nagy Lajos pedig hódításai révén Magyarországot Közép-Európa vezető államává fejlesztették. A Zsigmond-kori Magyarország politikai befolyása elsősorban nyugati orientációt követett és méltán nevezték európai uralkodónak, hiszen 1433-ban német-római császárrá koronázták. Hunyadi János történelmi nagysága jól tükrözte, hogy sikeresen is fel lehet venni a harcon a törökkel szemben. A középkori magyar állam Hunyadi Mátyás idején élte virágkorát s a rendi monarchia kiépítése igazolja, hogy Magyarország ekkor közelítette meg leginkább Nyugat-Európa fejlettségi szintjét. Hunyadi Mátyás halála után 1490-1526 között a központosítás lebontására és a független magyar állam bukására került sor a Jagellók idején.

Tartalom angol

The sources of the ancient history of the Hungarians. Theories about the oiginal home of the Hungarians and the Finno-Ugrics. The end of the Finno-Ugric unity. The end of the Ugric unity. Hungarians as a separate nation. ”Magna Hungaria,” life in the Kazar Empire. The Hungarians in Etelköz and the Conquest. The period of marauding. Establishing the Hungarian state, the efforts of Géza and István at organizing a state. Hungarian society during the reign of St Stephen. Stephen’s foreign policy and the question of succession. Struggles for the throne and the consolidation of the feudal state 1038—1116. The forgotten 12th century; 1116—1205. Andrew II’s new economic policy and the Golden Bullas. Béla IV and the Mongolian invasion, the reconstruction of the country after the invasion. The age of the last kings of the House of Árpád (István V, László IV, and Andrew III).

Számonkérés

gyakorlati jegy

Számonkérés angol

term grade

Irodalom

A magyarok elődeiről és a honfoglalásról. Szer.: Györffy György. Bp. 1975.; Fodor István: Verecke híres útján. Bp. 1980.; László Gyula: Árpád népe. Bp. 1986.

Irodalom angol

A magyarok elődeiről és a honfoglalásról. Szer.: Györffy György. Bp. 1975.; Fodor István: Verecke híres útján. Bp. 1980.; László Gyula: Árpád népe. Bp. 1986.

Tantárgyfelelős intézet kódja

TFI

Tantárgyfelelős oktató

Dr. Reszler Pál Gábor