Főoldal > 2023/24-es tanév képzési programja > Politikai földrajz és szociogeográfia I.

Tantárgy kódja

FDB1505

Tantárgy neve

Politikai földrajz és szociogeográfia I.

Tantárgy angol neve

Political and social geography I

Kredit

2

Félévi követelmény

Vizsga

Heti óraszám

1 + 0
Elmélet + Gyakorlat

Ajánlott félév

3

Cél

Politikai jelenségek földrajzi módszerekkel történő elemzését és földrajzi értelmezését végző tudományterület. Vizsgálja az államhatárok és az államok földrajzi jellemzőit, területi változásait, az államok belső közigazgatási felosztását, a régiók kialakításának területi kereteit, az egyes társadalmi csoportok politikai magatartását, az államok nemzetközi kapcsolatrendszerét, az államközi kapcsolatok földrajzi, geopolitikai hátterét, a nemzetközi integrációk kialakulását, s még számos politikai jelenség földrajzi vonását. A politikai földrajz kialakulásában mérföldkőnek számított Friedrich Ratzel (1844-1904) német geográfus munkássága, akinek Politische Geographie (1897) című műve jelentős lökést adott a tudományterület létrejötte szempontjából. A 20. századi fejlődése során a politikai földrajz számos részterületre vált szét (pl. geopolitika, közigazgatási földrajz, választási földrajz, integráció-földrajz), amelyek önálló tudományterületté válása megindult. A politikai földrajz napjainkban a társadalomföldrajz egyik legdinamikusabban fejlődő, legszerteágazóbb részterülete.

Cél angol

Analyse and interpret political phenomenons by geographical methods. Examine the geography of the states and state borders, territorial changes and the political behavior of certain social groups.

Tartalom

A politikai földrajz átalakulóban lévő, igen sok problémát magában foglaló tudományterület. A kurzus elsősorban a politika térbeli szerveződéseinek kérdéseit tárgyalja. A tárgy időbeli korlátai lehetetlenné teszik egy teljes, átfogó kép nyújtását, mely minden klasszikus témát átölel. Ezért figyelembe véve, hogy a hallgatók érdeklődése elsősorban a politikai konfliktusok és nemzetközi kapcsolatok felé irányul, főleg ilyen kérdések vizsgálata kerül előtérbe. Bevezetés a politikai földrajzba. Államföldrajz: Állam – nemzet – nemzetállam. Az államok létrejötte. Az állam területe. Határok földrajza. Magterületek és fővárosok. Központosított, szövetségi és regionális államok. Különleges politikai területi egységek. Közigazgatás földrajza: A közigazgatás földrajz definíciója, kialakulása és fejlődése. Közigazgatási térfelosztás világszerte. Közigazgatási térfelosztás és változásai Magyarországon. Választási földrajz: A választási földrajz definíciója, kutatási előzményei. A választójog és a választási rendszerek fejlődése. A választási földrajz rendszermodellje. A magyar parlamenti választások földrajzi jellemzői (1990-1998). Imperializmus, gyarmatosítás, dekolonizáció: Gyarmatbirodalmak létrejötte, felbomlása, utóélete. Geopolitika: A hatalom vizsgálata. Történeti koncepciók a geopolitikában. Napjaink geopolitikája. A háború és béke földrajza. Jelenlegi nemzetközi kapcsolatok: Nemzetközi jog. Nemzetközi kereskedelem. Gazdasági integráció. Globális kormányközi szervezetek. Regionális és szubregionális szervezetek. Land-locked (“szárazföldbe zárt”) államok.

Tartalom angol

Details spatial structure of the policy issues.

Számonkérés

Szóbeli és írásbeli vizsga

Számonkérés angol

Oral and written exam

Irodalom

1. Bernek Ágnes (szerk.) (2002): A globális világpolitikai földrajza, Nemzeti Tankönyvkiadó

Irodalom angol

1. Bernek Ágnes (szerk.) (2002): A globális világpolitikai földrajza, Nemzeti Tankönyvkiadó

Tantárgyfelelős intézet kódja

FTI

Tantárgyfelelős oktató

Dr. Tömöri Mihály